Відділення новонароджених

Відділення новонароджених є структурною одиницею КНП ММР «Пологовий будинок №3» та працює в режимі спільного перебування матері і дитини.

Основними завданням відділення новонароджених є:

Надання новонародженим кваліфікованої стаціонарної лікувально-діагностичної допомоги згідно з «Нормативами надання стаціонарної неонатальної допомоги».

У структурі відділення – палата інтенсивної терапії, оснащена необхідною апаратурою для надання допомоги новонародженим дітям. 

На всіх пологах є присутній лікар-неонатолог, який оглядає немовля відразу після народження та надає невідклану допомогу новонародженим уразі потреби. Відразу після народження дитина викладається на груди матері, обсушується пелюшками, вдягаються шапочка, шкарпетки та підгузок. Контакт «шкіра до шкіри» відбувається на протязі не меньше 2 годин, після чого новонароджений повторно оглядається лікарем-неонатологом та переводиться разом з матір’ю в післяпологову палату сумісного перебування. При такому режимі персонал пологового будинку має можливість навчання матері догляду за новонародженим. Палати спільного перебування матері і дитини оснащені всім необхідним для правильного спостереження і догляду за новонародженим. В подальшому  ведеться динамічне спостереження за станом новонародженого, при порушенні стану новонародженого – забезпечується його обстеження і лікування за необхідністю. 

Під час перебування в стаціонарі, (якщо немає протипоказань) виконується імунізація дитини згідно з національним календарем щеплень (від гепатиту В та туберкульозу). Всі щеплення проводяться після отримання згоди батьків Від гепатиту В дитину вакцинують у першу добу життя, а від туберкульозу (вакциною БЦЖ) у віці більше ніж 2 доби до виписки з пологового стаціонару.

Крім того, у віці понад 48 годин після народження у дитини з п’ятки беруть кров для аналізу на вроджені захворювання – фенілкетонурію, гіпотиреоз, адреногенітальний синдром, муковісцидоз. Результат цих аналізів прийде вже за місцем проживання.

Всі необхідні процедури, щеплення, фототерапія(з метою лікування жовтяниці) проводяться в палатах спільного перебування матері та дитини.

Неонатолог оглядає дитину щоденно в палаті в присутності матері, щоб контролювати процес адаптації дитини до нових умов життя. Обов’язково проводиться вимір температури тіла дитини (двічі на день), контроль сечовипускань і стільця, а також процесу грудного вигодовування. Дитяча медична сестра навчає матір догляду за новонародженим, розповідає матері про його самопочуття, відповідає на запитання. навчає правильно харчуватись в період грудного вигодовування, як годувати малюка, доглядати та дотримуватись основних гігієнічних правил, на що звертати найбільшу увагу до та після виписки додому, як діяти у випадку, коли виникають труднощі в грудному вигодовуванні, «загрозливі симптоми» у матері або дитини. Весь догляд за немовлям мама здійснює сама, що теж важливо, адже вдома вона зможе відчувати себе більш впевненою. Заохочується активна участь сім’ї в догляді за новонародженим.

На етапі пологового будинку найважливішими факторами становлення і підтримки лактації є:

  • раннє прикладання дитини до грудей;
  • годування дитини на першу вимогу (вільне годування з перших днів життя);
  • спільне перебування матері і дитини в одній палаті;
  • обмеження використання будь-яких розчинів;
  • відмова від використання будь-яких засобів, які імітують грудну залозу (сосок, пустушок, пляшечок);
  • профілактика тріщин сосків, нагрубання молочних залоз, лактостазу шляхом забезпечення нормального прикладання до грудей;

Раннє прикладання до грудей:

  • активізує процес вироблення молока;
  • сприяє налагодженню психоемоційного контакту між матір’ю і дитиною;
  • прискорює відділення плаценти, що є профілактикою післяпологових кровотеч.

Спільне перебування породіллі і новонародженого в післяпологовому періоді знижує чистоту захворювань новонародженого, дає можливість забезпечити раннє і правильне прикладання до грудей матері, використовувати молозиво для годування дитини, сприяти становленню лактації.