Задавайте питання в Instagram

Майбутнє перинатальної допомоги в Миколаєві – у наших руках

13 грудня 2024 року в м. Миколаєві відбулась нарада за участі представників центрального офісу та Південного міжрегіонального Департаменту Національної служби здоров’я України (далі – НСЗУ). Зазначена зустріч була присвячена результатам проведеного НСЗУ аналізу поточного функціонування, а також плануванню та моделюванню мережі  перинатальної допомоги в Миколаївській області.

Як і загалом в Україні, в Миколаївській області ще з 2013 року спостерігається стала несприятлива тенденція до зниження народжуваності. Зокрема, кількість пологів протягом 2019-2021 рр. зменшилась на 11%, а за період повномасштабного вторгнення рф (2022-2023 рр.) – ще на 36%. Цілком очікувано, що в подібній ситуації глибокої демографічної кризи оптимізація та формування дієвої мережі закладів, які б надавали якісну акушерську та неонатальну допомогу, є найбільш пріоритетним завданням.

На думку переважної більшості світових експертів, спеціалістів ВООЗ та НСЗУ в закладах області де кількість пологів в 2024 році складе менше 400, негативно впливає на їх готовність надавати акушерську та перинатальну допомогу, сприяє суттєвому зниженню кваліфікації персоналу та, як наслідок, знижує якість надання допомоги, підвищуючи ймовірність несприятливих материнських та перинатальних наслідків. За думкою аналітиків, організація перинатальної допомоги в Миколаївській області характеризується залученням переважної кількості малопотужних закладів охорони здоров’я, що не дозволяє сформувати адекватний маршрут пацієнта, негативно впливає на якість та безпеку медичної допомоги, перешкоджає ефективній концентрації ресурсів, а, отже, потребує перегляду.

Приємно, що в цьому контексті спеціалістами НСЗУ позитивно відзначено роботу Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради «Пологовий будинок №3» (далі – КНП ММР «ПБ№3»). Так, протягом 2021-2024 рр. наш заклад надавав найбільший обсяг акушерської допомоги в Миколаївській області; зокрема, в 2023 році в його стінах відбулося 21,1% від загальної кількості пологів в області. Слід зазначити, що, відповідно до звітних даних, більше 50% наших пацієнтів, яким в 2024 році надавалась акушерська допомога, були мешканцями інших районів Миколаївської області та інших областей. Всі ці факти можуть свідчити про регіональний масштаб допомоги, яка надається закладом.

Цікаво, що, згідно з наведеними даними аналізу НСЗУ, показник оперативного розродження в КНП ММР «ПБ№3» є, навпаки одним з найнижчих в області та в Україні. Це вкотре підтверджує високий кваліфікаційний рівень персоналу закладу. Слід зазначити, що цьому аспекту приділяється ретельна увага адміністрації закладу – зокрема, всі працівники закладу пройшли додаткову спеціалізацію з ультразвукової діагностики; всі чергові акушери-гінекологи навчені навичкам покрокового хірургічного гемостазу, а відповідальні консультанти-хірурги – повного гемостазу та орган-зберігаючих оперативних втручань при акушерських кровотечах та ін. Все це дозволило наказом управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради ще в 2021 році визнати КНП ММР «Пологовий будинок №3» центром надання допомоги найбільш тяжкій категорії акушерських пацієнток – із високим ризиком акушерських кровотеч (у тому числі внаслідок патологічної плацентації). Зокрема, в 2024 році 11 таким пацієнткам надавалась допомога, в жодному з цих випадків не було втрачено репродуктивної функції. Наш заклад є одним з небагатьох в Україні, в якому успішно застосовувалась балонна тампонада матки при масивних кровотечах (в 2024 році було зареєстровано 2 таких випадки, а результати застосування представлені на практичному семінарі в Австрії). Одночасно в 2024 році в практику закладу успішно впроваджено тромбоеластографію, яка допомагає не лише визначити показники згортання крові в режимі реального часу, а й індивідуалізувати інфузійно-трансфузійну терапію пацієнткам із масивною акушерською кровотечею. Слід зауважити, що КНП ММР «ПБ3» є першим закладом в області та одним з небагатьох в Україні, в яких наявне подібне обладнання.

Також Ірина Кондратова в своїй доповіді наголосила на оптимальному показнику захворюваності новонароджених в закладі – 14% (для порівняння, даний показник варіює по іншим закладам області відповідного профілю в межах 23 – 52%), що може свідчити не лише про високу якість надання акушерської допомоги, а й про ефективну організацію неонатальної допомоги через найбільше укомплектований спеціалістами відповідного профілю.  В квітні 2024 року від Асоціації неонатологів України було отримано обладнання, яке дозволяє розпочати функціонування в КНП ММР «ПБ3» стимуляційного центру з відпрацювання навичок первинної реанімації новонароджених.

Підсумовуючи усе вище викладене, спеціалісти НСЗУ надали рекомендацію, що найбільш ефективним слід розглянути варіант створення міського перинатального центру на базі КНП ММР «ПБ3».

Одночасно після завершення зустрічі Ірина Юріївна з неофіційним візитом відвідала КНП ММР «ПБ3». З урахуванням значущого практичного досвіду роботи лікарем педіатром-неонатологом, а також директором Харківського регіонального перинатального центру нею під час візиту були надані дієві рекомендації.

Отже, колектив та адміністрація КНП ММР «ПБ3» висловлює вдячність усім партнерам за оцінку нашої роботи та досягнень, а також сподівається на подальшу підтримку у розбудові сучасної системи перинатальної допомоги в м. Миколаєві та Миколаївській області заради підвищення якості медичної допомоги та здоров’я майбутніх поколінь українців.

Responses