
Туберкульоз у дітей: важливість вакцинації БЦЖ
Туберкульоз — одне з найпоширеніших і найнебезпечніших інфекційних захворювань. У маленьких дітей він рідко вражає лише легені. Шкідливого впливу зазнають й інші внутрішні органи, лімфатична система, кістки і навіть оболонки мозку. Імунна система дитини не в змозі впоратися зі збудником туберкульозу. Власне, імунна система дорослих теж часто не може цього зробити, адже туберкульозна паличка, потрапивши в клітини імунної системи, прекрасно там почувається, розмножується та поширюється організмом.
Аби її знищити, потрібна дуже організована імунна відповідь, більше схожа на спеціальну операцію, аніж на звичайний бій. Навіть невеликої кількості мікобактерій може бути достатньо, аби спричинити хворобу. Саме тому дітей важливо вакцинувати проти туберкульозу — ефективний захист триває щонайменше п’ять років.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує одноразове щеплення вакциною БЦЖ немовлят в країнах, де досі поширений туберкульоз. Вакцина БЦЖ здатна забезпечити 90% захист дітей раннього віку від важких форм туберкульозу. БЦЖ — єдина наявна вакцина проти туберкульозу.
БЦЖ — це жива вакцина, виготовлена з бацили збудника туберкульозу у великої рогатої худоби. Вакцина містить ослаблені мікобактерії. Рекомендований вік для первинної вакцинації — 3-5 день після народження. Більшість новонароджених отримує щеплення до виписки з пологового відділення.
Вакцину БЦЖ вводять внутрішньошкірно на межі верхньої та середньої третини зовнішньої поверхні лівого плеча. Купати маля і мочити місце введення вакцини можна, головне — не впливати на «гнійничок» механічно, намагаючись зняти кірочку, інтенсивно терти, аби прибрати вологу після купання, або навпаки – прикривати пов’язкою. Всі вищеописані дії можуть призвести до небажаних наслідків. Обробляти місце вакцинації антисептиком також непотрібно.
Майже у всіх дітей на щеплення БЦЖ розвивається місцева реакція. Це відбувається найчастіше через 4-6 тижнів після ін’єкції. Через 1-6 тижнів утворюється папула (пляма червоного кольору) діаметром 5-10 мм, що випинається над поверхнею шкіри.
Через 6-12 тижнів на місці папули утворюється невелика мокнуча виразка. Вона гоїться впродовж трьох місяців. Після її загоєння залишається невеликий рубець.
Ставтеся відповідально до здоров’я своєї дитини, дотримуйтесь календаря вакцинацій і завжди звертайтеся за порадою до фахівців. Це допоможе вашому малюку залишатися здоровим і вбереже вас від зайвих переживань та проблем!
Responses