З 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування

На базі КНП ММР «Пологовий будинок №3» з 1 по 7 серпня  проводився Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування. Не дивлячись на таке складне становище колектив працює, надає медичну допомогу та психологічну підтримку  вагітним та породіллям.

Під час російського вторгнення багато українських породіль опинилися у стані надзвичайного стресу. Подібне може негативно вплинути на стан здоров’я, у тому числі на грудне вигодовування дитини.  Тож ознайомимося з основними моментами лактації та грудного вигодовування.

Для початку – що ж таке лактація? Лактація- це процес утворення та відведення молока з молочних залоз. Грудне молоко містить всі необхідні інгредієнти для правильного росту та розвитку дитини: жири, білки, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи та воду. Грудне молоко захищає дитину від інфекцій. Також  під час годування грудьми дитина отримує почуття близькості до матері, тепла та комфорту. Грудне вигодовування допомагає встановити близькість з дитиною, дає матері відчуття спокою. Природне вигодовування не важке, зручне і безкоштовне. Воно охороняє здоров’я матері, а також допомагає їй знизити вагу , набрану під час вагітності.

В зв’язку з воєнним станом ми часто чуємо від  пацієнток такі запитання:

Як максимально підготуватися до грудного вигодовування в умовах надзвичайної ситуації?  Чи буде грудне молоко? Чи зникає грудне  молоко в умовах стресу чи взагалі не приходить після пологів?

Так дійсно, стрес не є сприятливим станом для мами. Стрес може призвести до зменшення  виділення гормону окситоцину. Цей гормон допомагає «виштовхувати» молоко з молочних залоз. Пригнічувачем окситоцину є адреналін. Саме його виділяє наш організм коли нам страшно, тривожно або боляче. Тому, коли годуюча мама в стресі вона може помітити що інтенсивність приливів під час годування знизилась. Дитина в свою чергу може виявляти занепокоєність біля грудей, може хотіти прикладатися частіше, може взагалі не відпускати груди годинами. Це нормально. Просто годуйте малюка так часто, як він того потребує і не обмежуйте його перебування біля грудей, адже для нього це не тільки можливість отримати всі необхідні поживні речовини та мікроелементи, а ще й можливість заспокоїтися.

Наші рекомендації для породіль:

 • Зосередьтеся на дитині та собі. Пам’ятайте, що мати має бути в безпеці та

спокійною.

 • Просити допомоги – не соромно. Звичайна додаткова порція їжі або більш

тепле, зручне та безпечне місце для годування/відпочинку можуть позитивно

вплинути на стан жінки.

 • Частіше прикладайте дитину до грудей і намагайтеся уникати підгодовування

молочними сумішами.

Для того щоб зберегти та простимулювати лактацію необхідно:

 • Годувати дитину потрібно на її вимогу, щоб дитина поїла і заспокоїлася, а також

це потрібно робити часто. Наприклад, щогодини чи півтори вдень, а також 3-4

рази протягом ночі.

 • Якщо виникла тривала перерва між годуваннями – зціджуйте молоко.
 • Вживайте достатню кількість рідини (питна вода, зелений та трав’яний чай),

білків та овочів.

Як допомогти матері та її дитині?

 • Доставка питної води, їжі, памперсів та інших необхідних речей.
 • Облаштування теплого та тихого місця у бомбосховищі, якщо немає можливості

покинути зону бойових дій. Маму можна розмістити поряд з іншими матерями та

дітьми – вони об’єднаються та підтримають один одного.

 • Моральна підтримка та допомога з догляду за немовлям.

Тож дбати про збереження грудного молока дуже важливо. Адже для дитини це не

тільки харчування, а й захист від інфекційних хвороб, емоційне заспокоєння, яке зараз

дуже важливе як для малюка, так і його мами. Крім того, грудне вигодовування — одна

з ланок, яка навіть тепер, на війні, дозволяє врятувати та виростити здорових дітей.

Щорічно з 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, до проведення якого залучився і КНП ММР «Пологовий будинок №3»

У цій статті ми пропонуємо розібратися чому грудне вигодовування таке важливе і йому присвячується цілий тиждень.

Грудне вигодовування – це найкорисніший та найдоступніший метод вигодовування немовлят в усьому світі.

Грудне молоко є тим самим продуктом, який забезпечує організм малюка всіма необхідними мікроелементами, антитілами, які захищають його на етапі формування власного імунітету.

 

Тож давайте розберемо основні правила грудного вигодовування:

 1. У перші хвилини життя немовляти треба забезпечити тактильний контакт «шкіра до шкіри» та прикласти дитину до грудей матері якнайшвидше.
 2. Мати та новонароджена дитина мають перебувати в одній кімнаті 24 години на добу, щоб легше годувати дитину за вимогою.
 3. Годувати немовля виключно грудним молоком протягом перших шести місяців життя, навіть воду.
 4. Жодних пляшечок, сосок чи пустушок.
 5. З 6 місяців поступово вводити прикорм, але і продовжувати грудне вигодовування принаймні до двох років.

 

Переваги грудного вигодовування для немовлят:

 • Оптимальний збалансований раціон та поживні речовини.
 • Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, у наступні місяці  до року продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в корисних речовинах
 • Захист від інфекцій та хвороб завдяки антитілам, які передаються від матері до дитини разом з молоком. Антитіла, які входять до складу молока матері відіграють одну з найважливіших ролей у захисті дитини у перші місяці після народження, а також сформувати майбутній власний імунітет.
 • Сприяння інтелектуальному та фізичному розвитку дитини.Діти, які знаходились на грудному вигодовуванні міцніші, рідше хворіють, швидше одужують, мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж діти, які перебували на штучному вигодовуванні
 • Підтримка близького емоційного контакту з матір’ю.

 

Грудне вигодовування таке ж корисне для матусь, як і для самих немовлят. В чому ж його переваги?

До його переваг відносять:

 • сприяє більш швидшому скороченню матки після пологів, що знижує ризик маточних кровотеч та анемії внаслідок кровотечі;
 • Годування грудьми є природнім методом контрацепції при його правильному використанні (в період відсутності менструації при умовах регулярного та частого годування грудьми – інтервал між годуваннями не більше 4 годин, вночі не більше 6 годин, протягом не більше 6 місяців після пологів).
 • При грудному вигодовуванні зменшується ризик розвитку раку ендометрія, яєчників та молочної залози
 • знижується ризик ожиріння, нормалізація ваги відбувається швидше
 • При годуваннідитини грудьми, жінка відчуває ні з чим незрівняне щастя материнства і відчуває винятковий зв’язок з власною дитиною

 

Якщо у вас виникають труднощі або питання з приводу грудного вигодовування – не бійтесь звертатись до фахівців вашого медичного закладу. Вони нададуть вам практичні поради та необхідну допомогу.

 

Успішного Вам грудного вигодовування!

Related Articles

Responses